تغییر قانون مهاجرت ... شایعه یا حقیقت؟!

دوستان خوبم سلام

اخیرا" در وب گردیهای روزانه ام متوجه شدم که اینور و آنور صحبتهایی هست مبنی بر  سخت ترشدن پروسه مهاجرت به کانادا. مدتی پیش هم در یکی از سایتهای مهاجرتی مطلبی رو خوندم که ادعا میکرد قراره لیست مشاغل فدرال بازهم دستخوش تغییراتی بشه. امروز هم در وبلاگ یکی از دوستان (وحید و سارای عزیز) که تازه قدم در این راه گذاشتند خوندم که در سمیناری شرکت کردند که به نقل قول از خود آقا وحید، "خانومه که نماینده دفتر تهران بود تو حرفاش به یه چیزی اشاره کرد که دلمون هررری ریخت پایین! گفتش اونایی که هنوز اقدام نکردن، هر چه سریعتر اقدام کنن چون ممکنه تا چند ماه دیگه قوانین دوباره عوض بشن یعنی سخت تر بشن!" 

بعدش هم دیدم که توی قسمت نظرات، دوستان خوب دیگمون به آقا وحید دلگرمی میدن که ...حالا عجله ای نیست و ... . 

اومدم بهتون بگم که این جریان تغییر لیست مشاغل رو جدی بگیرید. نمیخوام دستپاچتون کنم یا هول و ولا بندازم تو دلتون... ولی من از تجربه شخصی خودم حرف میزنم. بدبختی اینه که قوانین اداره مهاجرت معمولا وقتی به گوش عموم میرسه که دیگه خیلی دیره و کار از کار گذشته!!!

اردیبهشت 87 (May 2008) که من اقدام کردم برای مهاجرت، هنوز علنن هیچ صحبتی از تغییر لیست مشاغل نبود. اون موقع هرکسی با هرشغلی که داشت میتونست اقدام کنه ولی زمان پراسسینگ پرونده ها 6 الی 7 سال بود. 

دقیقا" یادمه، من دخترم اون موقع تازه 5 ماهه شده بود و پیش خودم حساب میکردم که خوبه تا بخواد بره مدرسه دیگه کارمون شده و رفتیم کانادا. حتی وقتی که خواهرم چندین ماه بعد از من اقدام کرد، باز هم هنوز خبر رسمی از تغییر مشاغل فدرال نبود. گرچه یکی از اقوام که در اون زمان وبلاگ خون قدری بود شایعه هایی در این مورد از اینور و اون ور خونده بود. 

خلاصه چندین ماه بعد از این جریانات، و در حالی که من حتی فایل نامبر هم دریافت کرده بودم، از دمشق نامه ای اومد مبنی بر اینکه "قانون مهاجرت از تاریخ 27 فوریه 2008 دستخوش تغییراتی شده و چون شما هم پروندتون بعد از این تاریخ دریافت شده، طبق قانون جدید بررسی خواهد شد." این قانون جدید هم چیزی نبود جز تغییر لیست مشاغل مورد نیاز فدرال و محدود شدن اون به یک لیست 38 تایی. خداروشکر شانسی که من و خواهرم آوردیم این بود که شغل هردومون در این لیست بود (خواهرم پزشکه و من مدرس) و اللا خیلی راحت همون موقع ریجکت میشدیم. تازه یه جورایی قانون جدید به نفعمون هم شد. چونکه باعث شد کانادایی رو که 6-7 سال دیگه منتظرش بودیم، در کمتر از 2 سال به دست بیاریم!!! از خود راضی ولی خدا میدونه همون موقع چندصد نفر که تشکیل پرونده داده بودن طبق همون قانون جدید الکی ریجکت شدن چون دولت کانادا یباره تصمیم گرفته بود قانون مهاجرتش رو دستکاری کنهدل شکسته!!!

نتیجه اینکه وقتی اداره مهاجرت قانونی رو عوض میکنه تا ماهها بعدش هم ممکنه روح متقاضیان مهاجرت خبردار نشه ولی اونها از همون تاریخی که قانونی تصویب میشه اون رو به اجرا میگذارن. همونطور که گفتم این جریان 38 شغلی تازه طرفای سپتامبر 2008 علنی شد ولی چون در فوریه 2008 تصویب شده بوده شامل ماها هم شد ولو که ما روحمان هم در آن زمان که اقدام کردیم خبردار نبود!!!

در پایان میخوام همینجا بگم که اولا" قصدم اصلا دخالت نیست و فقط امیدوارم که تجربیات شخصیم بتونه اندکی به دوستانی که اول راهند کمکی کنه. درثانی اعتقاد راسخ دارم که اگر نیت انسان صاف باشه و امور رو بسپاره دست خدا (و البته خودش هم برای به دست آوردن اون چیزی که میخواد تلاش کنه)، هرچی که پیش بیاد حتما خیره، حتی اگر خود انسان در اون موقعیت درک نکنه. نهایتا" اینکه برای همه دوستان گلم که قصد هجرت دارند بهترینها رو آرزو میکنم.قلبلبخند

لبّ کلام اینکه اگر واقعا" قصد مهاجرت به کانادا دارید، این دست و آن دست نکنید و زودتر اقدام کنید... شاید این شایعه محدودتر شدن لیست مشاغل فدرال فقط یک شایعه نباشه. البته ...

                    ... صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

 

/ 9 نظر / 87 بازدید
مهاجر

خیلی خوب و روشن نوشتی. یه وقت هایی واقعن من هم کلی افسوس میخورم که چرا ماها سال 2007 اقدام کردیم!اگه بعد از قاون جدید اقدام میکردیم حتمن برامون بسیار بهتر بود.چون جزو این رشته ها هستیم. منتهی دیگه کاره که شده.

جلیله

کاملا موافقم. تو این راه از دست دادن یک روز هم ضرره. من خیلی موارد دیدم تفاوت جزئی زمانی باعث مشکلاتی شده که سر فرصت من هم بهش میپردازم. موفق باشید و باز هم ویزاتون مبارک[گل]

ناصر

سلام. منم موافقم با نظرتون. من یه پستی قبلا نوشته بودم تحت این عنوان که مهاجرت چقدر با شانس در ارتباط است؟! (http://2migrators.blogsky.com/1389/02/31/post-3) شاید ذهن اونایی که تازه میخوان اقدام کنن رو بیشتر باز کنه.این یه واقعیته که قوانین مهاجرتی هر چند وقت یکبار آپدیت میشن و با این قضیه باید واقع بینانه برخورد کرد. موفق باشین.

وحید

پست خیلی زیبایی نوشتی . ممنون که نتایج تحقیقاتت رو در اختیار ما قرار دادی که باعث شد این مطلب واسمون روشن بشه. والا من به الان به علت یه سری مسائل خاص کارم به تعویق افتاده و کنترل قصیه به طور کامل دست خودم نیست، اگرچه که من به محض اینکه بتونم مدارکو میفرستم و الان هم علاوه بر آمادگی برای IELTS دارم فرانسه هم می خونم تا مشکلی نداشته باشیم. فقط می تونم امیدوارم باشم که تا اون روز قوانین عوض نشه و اگه شد به ضررمون نشه و چون رشته کاری من مهندسی نرم افزاره و نیاز روز هستش امیدم زیاده که مشکلی برام پیش نیاد. با این حرفتم که همه چیز حکمت خداست صددرصد موافقم و ما هم میگیم: تا خدا چی بخواد

گلی

سلام. من هم جزو همون آدم هایی بودم که هم زمان با شما اقدام کردم( قبل اعلام لیست مشاغل). اما درست یادمه که دولت کانادا اعلام کرده بود که افرادی که از الان ( فوریه ۲۰۰۸) اقدام میکنند مشمول قانون حدید مهاحرت میشن که بعدا اعلام میشه و قانون جدید و لیست مشاغل هم حدود 9 ماه طول کشید تا اعلام شد. یعنی پرونده ما که بعد فوریه ۲۰۰۸ اقدام کردیم تو حالت استند بای موند تا تصویب قانون. حتی تو وبسایت مهاحرت هم نوشته بود قراره لیست مشاغل مورد نیاز اعلام بشه و فقط مشاغل تو لیست پرونده شون بررسی میشه. این نکته برای این تو ذهنم خوب مونده که هم من و هم همسرم میتونستیم به عنوان نفر اصلی پرونده با دو شغل متفات اقدام کنیم که خوب شانس آوردیم و با شغل همسرم اقدام کردیم که نهایتاْ ۹ ماه بعد اعلام شد تو لیست مشاغل هست. میخوام بگم اینطور هم نیست که همین جوری بگن هر کی از ۶ ماه پیش مثلاْ اقدام کرده دیگه پرونده اش چون مطابق قانونی که ما امروز تصویب کردیم نیست، رد میشه. قانون عطف به ما سبق نمیشه و حتی در مورد ما و شما هم زمانی که داشتیم اقدام میکردیم بهمون یاد آوری شده بود که پرونده مون مسکوت میمونه تا لیست مشاغل اعلام بشه. زیاد به حرف ا

گلی

زیاد به حرف این مشاورهای مهاجرت اعتماد نکنید که خیلی هاشون فقط راه نون خوردن از بی اطلاعی و زبان ندونستن داوطلبین مهاجرت رو یاد گرفتن این روزها...

لادن

سلام من تازه به جمع خوانندگان وبلاگت پیوستم امیدوارم روزهای خوبی در کانادا داشته باشید.ما هم در سپتامبر عازم ونکوور هستم البته هنوز برای بلیط کاری نکرده ایم.شما بلیط گرفته اید؟ ایران ایر یا bmi .ایا فرزند دارید.برای مدرسه و مهد آنها برنامه ای دارید.شاد باشی.

سمیرا

رسیدن ویزا مبارک باشه...امروز وبلاگتو فرصت کردم بخونم و خیلی خوشحال شدم از دیدن پست ویزا گرفنتون..[گل].

فریبا

دوست عزيز حتما ميدوني كه دولت كانادا اعلام كرده از سال 2012 خيلي محدود مهاجر به صورت اسكيل وركر ميگيره؟