سلام ونکوور

روایت مهاجرت ما به ونکوور- کانادا
 
ما و معاینات پزشکی (مدیکال)
ساعت ٧:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٩ : توسط :

 

سلام دوستان خوبم 

همونطوری که قبلا" قول دادم، توی این پست در مورد انجام مدیکال توضیحاتی میدم.

توی اون ایمیلی که از دمشق به دستمون رسید، ویزا آفیس سه راه رو پیشنهاد داده بود برای دریافت فرمهای مدیکال:

1-     شخصا" بریم سوریه فرمها رو تحویل بگیریم یا یک نفر را authorize کنیم که اونها رو برای ما تحویل بگیره.

2-     با یکی از سرویسهای پستی سفارشی (ِDHL, Aramex, TNT) هماهنگ کنیم تا فرمها رو از دمشق پیک آپ کنه.

3-     کار خاصی نکنیم و بگذاریم خودشون فرمها رو با پست معمولی بفرستند!!!ابرو

در آخر هم ذکر شده بود که اگر تا 10 روز به این ایمیل پاسخی ندید فرمها با پست معمولی فرستاده میشن.تعجب

 

من که به شدت از آماده شدن مدیکال خوشحال بودم و در آسمان هفتم میچرخیدم بلافاصله با دفتر آرامکس هماهنگ کردم برای پیک آپ کردن فرمها از سوریه و فورا" هم یک ایمیل زدم به خود ویزا آفیس که در جریان باشند... اما به گمانم خود ویزا آفیس هم فکر نمیکردن که ما اینقدر سریع دست به کارشیم !!!نیشخند چرا که روز بعد در تماسی که با آرامکس داشتم معلوم شد که وقتی پرسنلشون در دمشق مراجعه کرده بوده برای گرفتن بسته ما بهش گفته بودند که هنوز آماده نیست. خلاصه حدودا" یک هفته طول کشید تا فرمهای مدیکال به دست ما رسید. همراه با این فرمها نامه دیگری هم بود که خواسته بود "لندینگ فی" را پرداخت کنیم و مجددا یک صورتحساب 6 ماهه از گردش حساب و موجودی حساب بانکی رو بفرستیم.  

برای دوستانی که تازه قدم در این راه گذاشته اند یه توضیح بدم که هزینه لندینگ فی شامل بچه ها نمیشه و فقط به "main applicant" و همسرش تعلق میگیره و بابت هر نفر 490$ است.

 خوشبختانه من داداشم که کاناداست زحمت پرداخت پول رو کشید و ما خودمون از همینجا با آرامکس هماهنگ کردیم تا چک بانکی را که او تهیه کرده بود پیک آپ کنن و چند روز بعد در شیراز تحویل گرفتیم.

 و اما مدیکال... خجالت (ابتدا قصد داشتم همه سوتیایی رو که من و همسرجان روز مدیکال دادیم تعریف کنم براتون، ولی قضیه یکم خصوصی بود... بنابرین منصرف شدمچشمک)  

در شیراز، دکتر واحد مسؤول انجام معاینات پزشکی مهاجرین استرالیا وکانادا هستند. آقای واحد پزشکی میانسال و بسیار خوشرو هستند. (منشی بسیار خوش برخوردی هم دارند که در کشور ما واقعا" نادر است- چون معمولا" منشی پزشکها خیلی پرفیس و افاده ای هستند.)

 از آنجا که بیشتر دوستان مهاجر وبلاگ نویس به تفصیل در مورد مدیکال توضیح داده اند، من به ذکر یک نکته اکتفا میکنم. و آن اینکه فقط در حدی که از شما سوال میشود پاسخ بدهید، نه بیشتر!! و چون من نباشید که گویی سوگند خورده بودم تا همه چیز را روکنم تا جایی که خود آقای دکتر از دستمان به جوش آورد و تذکر داد که توضیحات اضافه ندهیم تا خدای نکرده کارمان گیری پیدا نکند. 

جالب اینجاست که من از دوران بچگی پا در مطب دکتر یا بیمارستان که میگذارم فشارم شروع به بالا رفتن میکند. همین نکته را به آقای دکتر هم گفتم و او از خودم پرسید که معمولا" فشارم در چه حد است و همان را در فرمها نوشت. 

قد و وزن را هم که اصلا" اندازه نگرفت وفقط پرسید.متفکر اما سایر معاینات را نسبتا" با دقت انجام داد.

روز بعد هم صرف آزمایش خون و عکس قفسه سینه شدو بدین ترتیب مدیکال ما به خیر و خوشی انجام شد. و باز هم یک نکته که کودکان زیر 5 سال آزمایش خون و عکس لازم ندارند.

 دلیلش را نمیدانم اما از قرار معلوم همه پرونده های مدیکال اول به فرانسه ارسال میشوند و از آنجا به ویزا آفیس مربوطه میروند. در هر صورت دو-سه روز بعد که پیگیری کردم مدیکال ما به فرانسه رسیده بود و ما وارد مرحله جدیدی از پروسه مهاجرت شدیم. از اینور و آنور خوانده بودم که تاریخ اعتبار ویزا دقیقا" یکسال از انجام مدیکال هست. صحت این مطلب رو وقتی فهمیدم که در نامه پاسپورت ریکوئستمون اعتبار ویزامون رو فوریه 2011 اعلام کردند. یعنی ما تا این تاریخ فرصت داریم که خودمون رو برسونیم کانادا یا اصطلاحا" لندینگ کنیم. 

امیدوارم مطالبی که ذکر شد برای دوستانی که این وبلاگ رو میخونند مفید واقع بشه. فعلا"...بای بای