سلام ونکوور

روایت مهاجرت ما به ونکوور- کانادا
 
از کجا شروع کنم؟
ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٦ آبان ۱۳۸٩ : توسط :

نه... واقعا"... یکی بیاد بگه من ازکجا شروع کنم؟؟ متفکر

این زندگی جدید رو نمیگما!! چشمک منظورم به این پسته که اینقدر به تاخیر افتاده که خودمم توش موندم. 

از همه دوستانی که تقاضای اطلاع رسانی کردند بابت این تاخیر عذرخواهی میکنم و امیدوارم بتونم در چند پست آتی به همه سوالهاتون پاسخ بدم. با اجازتون برای اینکه مطالب خیلی پراکنده نشه این پست رو به خرج ومخارج اولیه اختصاص میدم.

داشتن یک پس انداز خوب به عنوان پول همراه خیلی مهمه چراکه هزینه ها و خرج ومخارج اولیه زیاده و با توجه به اینکه تا مدتی درآمدی در کار نیست خیلی میتونه از لحاظ روحی و روانی کمک حال باشه. شخصا توصیه میکنم اگر توانش رو دارید بیشتر از اون مبلغی که خود cic به عنوان هزینه یکسال توصیه کرده همراه بیارید. 

و اما هزینه ها:

اجاره خانه -- که البته بسته به محله و کیفیت و امکانات ساختمان و چشم انداز  و ... کاملا متغیر است--برای یک خوابه بین 1000 تا 1400. برای اطلاع دقیقتر به سایت craigslist در شهر مورد نظرتان رجوع کنید. مثلا در سایت گوگل تایپ کنید  craigslist vancouver 

$$  هزینه آب و برق   $$ 

اگر در آگهیهای اجاره به دنبال آنهایی باشید که Heat and hot water included ذکر شده، به مخارج ماهیانه خود کمک بزرگی کرده اید. یادتان باشد که حتی درشهر خوش آب و هوایی مثل ونکوور هم حداقل 9 ماه ازسال به سیستم حرارتی برای گرم کردن منزل نیازهست!  اکثر اپارتمانها هم سیستم گرمایی آبی دارند نه برقی/گازی. درحالی که اجاق غذاپزی اشپزخانه ها معمولا برقیست و نه گازی. بدین ترتیب هزینه گرمایش و آب با خود ساختمان است و میماند هزینه برق. آنهم بسته به میزان مصرف بین 25 تا 40 در ماه. (نکته: اکثر آپارتمانها در living room چراغ سقفی ندارند و باید از چراغهای پایه بلند یا اصطلاحا آباژور برای روشنایی استفاده کرد. البته اتاق خواب، راهرو، دستشویی و حمام و آشپزخانه مجهز به لامپهای سقفی هستند.) 

$$   هزینه transport/ transit  $$

یکی از محسوس ترین هزینه های ماهانه علل الخصوص در بدو ورود که دلار ناخواسته به ریال تبدیل میشود و مقایسه کردن هزینه ها با ایران در اوج است، هزینه تردد داخل شهری است. اگر تصمیم به خرید ماشین داشته باشید که خوب خود ماشین تقریبا نصف قیمت ایران است ولی هزینه های جانبی زیادی دارد. البته من چون اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارم وارد این مبحث نخواهم شد!! رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی هم خیلی راحت و هم نسبتا به صرفه است. حدودا ماهی 80 تا 100 تا برای هر نفر!! البته بچه های زیر 4 سال رایگان و دانش آموزها و افراد مسن شامل تخفیف میشوند. 

$$ هزینه تلویزیون+تلفن+اینترنت  $$

در ونکوور معتبرترین شرکت ارائه دهنده این خدمات شرکت SHAW میباشد که خدمات بسیار خوب ولی نسبتا گران قیمتی ارائه میدهد. برای شروع شرکت TELUS هزینه های مناسب تری دارد. برای اطلاعات بیشتر به سایتهای خود شرکتهای مذکور رجوع کنید. برای ما هزینه اینترنت وایرلس پرسرعت + 99 کانال تلویزیونی (که 10 تای آن باکیفیت HD است)+ تلفن داخلی (یعنی محدود به داخل استان BC) ماهانه 65 تاست. 

$$ هزینه خورد وخوراک  $$

(توجه: از آنجا که تنوع مواد و گوناگونی قیمتها بسیار زیاد است اجبارا فقط در حیطه تجربیات اخیرم قیمتها را ارزیابی میکنم. من و همسرم همچنان در حال تجربه کردن انواع مواد خوراکی هستیم!!!) قیمت موادی چون برنج و گوشت اگر از ایران کمتر نباشد ، قطعا بیشترهم نیست! میوه را اندکی گرانتر از قیمتهای ایران میتوان تهیه کرد. البته بعضا ارزانتر از ایران هم میشود. همین پریروز از T&T نارنگی خریدم کیلویی 67 سنت!! انواع سبزیجات در مقایسه با ایران گرانتر و خیلی هم گرانتر است. کاهو که انواع و اقسام دارد، نوع ایرانی آن را که ROMAIN مینامند معمولا دانه ای 99 سنت میخرم. هویج وکلم قیمتهایشان مناسب تر است ولی وای از  کدو و بادمجان!!  

لبنیات به شکل گیج کننده ای متنوع است. پنیر ها چرب هستند و گران. من که تنها باگذشت 2 ماه دلم لک زده برای "پنیرسفیدایرانی"! ناراحت و نان بربری شاه قیص (این دومی رو فقط شیرازیها میفهمند!!) ماست بستن هم اگر بلد نیستید یاد بگیرید بد نیست.  چراکه 1 لیتر ماست 3 یا 4 دلار است که معادل قیمت 4 لیتر شیر است. 

خوب این اطلاعات علل الحساب تحویلتان تا پست بعدی هم خدا کریم است!!

دوستان خوب خواننده. در نظر داشته باشید که من فقط 2 ماه هست که اینجا هستم و تجربیات مذکور هم محدود به ونکوور است، نمیدانم قابل تعمیم به کل کانادا هست یا نه!

در هر صورت سوالی بود من در خدمتم.

حق یارتان باد