سلام ونکوور

روایت مهاجرت ما به ونکوور- کانادا
 
تغییر قانون مهاجرت ... شایعه یا حقیقت؟!
ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩ : توسط :

دوستان خوبم سلام

اخیرا" در وب گردیهای روزانه ام متوجه شدم که اینور و آنور صحبتهایی هست مبنی بر  سخت ترشدن پروسه مهاجرت به کانادا. مدتی پیش هم در یکی از سایتهای مهاجرتی مطلبی رو خوندم که ادعا میکرد قراره لیست مشاغل فدرال بازهم دستخوش تغییراتی بشه. امروز هم در وبلاگ یکی از دوستان (وحید و سارای عزیز) که تازه قدم در این راه گذاشتند خوندم که در سمیناری شرکت کردند که به نقل قول از خود آقا وحید، "خانومه که نماینده دفتر تهران بود تو حرفاش به یه چیزی اشاره کرد که دلمون هررری ریخت پایین! گفتش اونایی که هنوز اقدام نکردن، هر چه سریعتر اقدام کنن چون ممکنه تا چند ماه دیگه قوانین دوباره عوض بشن یعنی سخت تر بشن!" 

بعدش هم دیدم که توی قسمت نظرات، دوستان خوب دیگمون به آقا وحید دلگرمی میدن که ...حالا عجله ای نیست و ... . 

اومدم بهتون بگم که این جریان تغییر لیست مشاغل رو جدی بگیرید. نمیخوام دستپاچتون کنم یا هول و ولا بندازم تو دلتون... ولی من از تجربه شخصی خودم حرف میزنم. بدبختی اینه که قوانین اداره مهاجرت معمولا وقتی به گوش عموم میرسه که دیگه خیلی دیره و کار از کار گذشته!!!

اردیبهشت 87 (May 2008) که من اقدام کردم برای مهاجرت، هنوز علنن هیچ صحبتی از تغییر لیست مشاغل نبود. اون موقع هرکسی با هرشغلی که داشت میتونست اقدام کنه ولی زمان پراسسینگ پرونده ها 6 الی 7 سال بود. 

دقیقا" یادمه، من دخترم اون موقع تازه 5 ماهه شده بود و پیش خودم حساب میکردم که خوبه تا بخواد بره مدرسه دیگه کارمون شده و رفتیم کانادا. حتی وقتی که خواهرم چندین ماه بعد از من اقدام کرد، باز هم هنوز خبر رسمی از تغییر مشاغل فدرال نبود. گرچه یکی از اقوام که در اون زمان وبلاگ خون قدری بود شایعه هایی در این مورد از اینور و اون ور خونده بود. 

خلاصه چندین ماه بعد از این جریانات، و در حالی که من حتی فایل نامبر هم دریافت کرده بودم، از دمشق نامه ای اومد مبنی بر اینکه "قانون مهاجرت از تاریخ 27 فوریه 2008 دستخوش تغییراتی شده و چون شما هم پروندتون بعد از این تاریخ دریافت شده، طبق قانون جدید بررسی خواهد شد." این قانون جدید هم چیزی نبود جز تغییر لیست مشاغل مورد نیاز فدرال و محدود شدن اون به یک لیست 38 تایی. خداروشکر شانسی که من و خواهرم آوردیم این بود که شغل هردومون در این لیست بود (خواهرم پزشکه و من مدرس) و اللا خیلی راحت همون موقع ریجکت میشدیم. تازه یه جورایی قانون جدید به نفعمون هم شد. چونکه باعث شد کانادایی رو که 6-7 سال دیگه منتظرش بودیم، در کمتر از 2 سال به دست بیاریم!!! از خود راضی ولی خدا میدونه همون موقع چندصد نفر که تشکیل پرونده داده بودن طبق همون قانون جدید الکی ریجکت شدن چون دولت کانادا یباره تصمیم گرفته بود قانون مهاجرتش رو دستکاری کنهدل شکسته!!!

نتیجه اینکه وقتی اداره مهاجرت قانونی رو عوض میکنه تا ماهها بعدش هم ممکنه روح متقاضیان مهاجرت خبردار نشه ولی اونها از همون تاریخی که قانونی تصویب میشه اون رو به اجرا میگذارن. همونطور که گفتم این جریان 38 شغلی تازه طرفای سپتامبر 2008 علنی شد ولی چون در فوریه 2008 تصویب شده بوده شامل ماها هم شد ولو که ما روحمان هم در آن زمان که اقدام کردیم خبردار نبود!!!

در پایان میخوام همینجا بگم که اولا" قصدم اصلا دخالت نیست و فقط امیدوارم که تجربیات شخصیم بتونه اندکی به دوستانی که اول راهند کمکی کنه. درثانی اعتقاد راسخ دارم که اگر نیت انسان صاف باشه و امور رو بسپاره دست خدا (و البته خودش هم برای به دست آوردن اون چیزی که میخواد تلاش کنه)، هرچی که پیش بیاد حتما خیره، حتی اگر خود انسان در اون موقعیت درک نکنه. نهایتا" اینکه برای همه دوستان گلم که قصد هجرت دارند بهترینها رو آرزو میکنم.قلبلبخند

لبّ کلام اینکه اگر واقعا" قصد مهاجرت به کانادا دارید، این دست و آن دست نکنید و زودتر اقدام کنید... شاید این شایعه محدودتر شدن لیست مشاغل فدرال فقط یک شایعه نباشه. البته ...

                    ... صلاح مملکت خویش خسروان دانند.